THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Traduje se, že u kapely bývá rozhodujícím faktorem dalšího úspěchu třetí album. Pražští FAÜST jakoby se tomuto pravidlu rozhodli vzepřít a na své druhé řadovce pořádně rozjeli vše, co už velmi nadějný debut dost hlasitě načrtnul. Prosadit se v současné domácí thrashmetalové mlýnici začíná být čím dál těžší. Této čtveřici se to však podařilo už před dvěma lety s debutem „Tinnitus Inquisition“ a pár dní po vydání jeho následovníka si troufám tvrdit, že tento status bude více než potvrzen.
Současná česká thrashová scéna je momentálně v takové kondici, že na první ligu už zdaleka nestačí úroveň standardu z před deseti, patnácti let. Za poslední rok a něco vyšlo hned několik špičkových nahrávek a my recenzenti už před deskami tuzemských kapel nemusíme uhýbat pohledem, neřku-li se před nimi rovnou zapírat. Nebudu ani příliš přehánět, když prohlásím, že o druhém albu FAÜST se to dalo odhadnout už předem, když předchůdce naznačil mnohé a zároveň z něj byl cítit ještě ne úplně naplněný potenciál.
Intro k úvodní „Terminal Hallucinations“ bylo narozdíl od zbytku alba pořízeno v domácích podmínkách a možná i díky tomu svým lehkým „synth“ podbarvením evokuje nahrávky z 80. let, kdy podobné navození atmosféry bylo naprostým základem thrashového bontonu. Toho se drží i pražská skupina a svůj styl tak obohacuje hlavně o důsledně a zatraceně energicky odehraný žánrový standard, který má ovšem do nudné rutiny pořádně daleko.
Thrash metal, to jsou hlavně riffy, riffy a když tyto nejsou, tak pak to musí zachránit zase a jen riffy. FAÜST to moc dobře vědí a svoji novinku v tomto směru opatřili vskutku plnotučnou dávkou sekýrnické vynalézavosti. Dá se říct, že co skladba, to nějaký zapamatovatelný a prdel nakopávající riff. Již zmiňovaný otvírák „Terminal Hallucinations“ je v porovnání s dalším průběhem spíše takový přímočarý vypalovák, řekněme aperitiv před hlavním chodem.
Že se letos o něco přitvrdí, naznačí hned následující „Where Nightmares Reign Supreme“. Hutný kytarový spodek a vokál balancující na hranici mezi thrashovým štěkotem a deathovým growlingem přiznává inspiraci skupiny nejen v Bay area. Samozřejmě, že ve snaze dochutit svůj thrash ostřejšími ingrediencemi nejsou první ani poslední, ale ne každý je v tom úspěšný. Tedy rozhodně ne tolik, jako se to povedlo pražské skupině. Druhá skladba v pořadí poodkryje karty už o něco výrazněji než ta předchozí. Rychlé tempo se v závěru zpomalí do valivé pasáže, kterou je potřeba si náležitě vychutnat, neboť jich na albu rozhodně není mnoho.
Čistokrevný thrash bez příměsí se naplno rozjede v „Digital Decay“, která vás nejdříve varuje před zhoubným působením internetových dezinformací, aby vás pak semlela z řetězu utrženou smečkou útočných riffů. FAÜST si na ploše 32 minut rozhodně nehodlají dávat nějaké pauzičky či výdechy a vy byste tuto hru měli přijmout také. Žádné pomalejší skladby, ani „oživující“ odbočky od hlavní žánrové linie. Jasně, jsou tady náznaky středních temp jako v rozjezdu „Entomed Alive“, ale to je jen taková malá kratochvíle pro navození atmosféry před dalším nájezdem.
Prostřední část alba definovaná skladbami „White Torture“ a „Diluting The Slime“ přichází přesně v momentě, kdy už znáte hodnoty všech proměnných a pravidla hry FAÜST jste buď bezvýhradně akceptovali anebo naopak odmítli. V tom prvním případě tvoří tato dvojice skladeb sladkou odměnu v podobě nekompromisních thrashových fláků, sloužících jako ten nejlepší možný soundtrack k headbangingu. Tady se nic nekomplikuje, nehledají se pomyslné třetí cesty, tady se jde přímo k jádru věci.
Snad jen v závěru se trochu „poleví“ v nastoleném tempu a polovinu skladby „Lust Decontrol“ vyplní valivé střední tempo, aby se to v závěru opět navrátilo do obvyklých obrátek. Závěrečná „Conformity Slave“ už to tak nežene do plných a vystačí si s „pogo“ rytmem, aby tak zakončila album ve stále dostatečně výbušném nasazení.
FAÜST nemají ambice bořit zažité konvence ani vymýšlet nové. Vystačí jim ty existující a řádně vyzkoušené. Nacházejí v nich totiž dostatek inspirace pro svoje řádění, které jsme si díky „Death Galore“ užili již podruhé. Solidní riffová nálož, nezbytná „zjemňující“ sólička a nefalšovaný zápal pro thrash metal. To ve výsledku tvoří tuto sbírku deseti ostrých a velmi chutných skladeb.
Pražští FAÜST hrají thrash metal a hrají ho výborně!
8 / 10
Jenda Lapáček
- basa, vokály
Honza Šole
- bicí
Kryštof Eichler
- kytara, vokály
Teodor Majerík
- kytara
1. Terminal Hallucinations
2. Where Nightmares Reign Supreme
3. Digital Decay
4. Entombed Alive
5. White Torture
6. Diluting The Slime
7. Exchanging The Suffering
8. The Cremator
9. Lust Decontrol
10. Conformity Slave
Death Galore (2024)
Tinnitus Inquisition (2022)
Faüst (EP) (2020)
Datum vydání: před týdnem
Vydavatel: Doomentia Records
Stopáž: 32:55
Mě nezbývá nic jiného než podepsat hlavní recenzi. Bylo řečeno vše podstatné. Nejde o desku, která by byla nějak objevná nebo originální. Na druhou stranu, co originálního byste chtěli dělat v hájemství thrash metalu? Tady je zapotřebí jen šlápnout na plyn a nakrmit tu bestii dostatečně zubatými riffy podpořenými funkční rytmikou a to se FAÜSTům podařilo v plném rozsahu.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.